Rozwijanie masy mięśniowej jest jednym z najpopularniejszych sposobów na aktywność fizyczną Polaków. Niestety w większości przypadków treningi muszą być realizowane na publicznych siłowniach, na które wiele osób z różnych powodów nie chce uczęszczać. Przyczyniają się do tego wysokie ceny, duży tłok i niejednokrotnie bardzo zużyty sprzęt.

Ćwiczenia w domu

Idealnym rozwiązaniem problemu niechęci do ćwiczeń na siłowni było by realizowanie tego samego planu treningowego w domu. Jednak zmieszczenie tak dużej ilości sprzętów przekracza możliwości właściwie całej populacji, a ograniczenie ćwiczeń do wykonywania pompek i przysiadów w końcowym efekcie okażę się zwyczajnie nieefektywne.

Z tego powodu producenci sprzętu tak starają się zaprojektować swoje przyrządy, aby były one możliwie małe i niezajmujące wiele miejsca, a jednocześnie dawały jak największą ilość możliwości ćwiczeń, różnych partii mięśni.

 

Ćwiczenia na ławce

 

Najlepszym przykładem takiej uniwersalności przyrządów kulturystycznych jest ławka do ćwiczeń (którą znajdziesz tu). Niegdyś była to zwykła ławeczka ze stelażem na gryf i umożliwiała jedynie ćwiczenie mięśni klatki piersiowej. Obecnie za sprawą dołożenia do niej zmiany kąta leżenia i szeregu dodatkowych ruchowym uchwytów na ręce i nogi, daje możliwość przeprowadzenia kompleksowych ćwiczeń właściwie wszystkich partii mięśni. A co ważne cały trening może odbywać się w domu, w warunkach które najbardziej ceni sobie osoba trenująca. Bez czekania na dostęp do maszyn, bez dusznego powietrza i utrudnionego dostępu do szatni po treningu.