Wspinanie się na sztucznej ściance może się w końcu zrobić nudne, dlatego powoli dochodzi się do wniosku, że nadszedł czas na rozpoczęcie wspinaczek na świeżym powietrzu. Takie przedsięwzięcie wymaga posiadania podstawowego sprzętu, a akcesoria turystyczne związane ze wspinaczką muszę być przynajmniej dobrej jakości.

Przede wszystkim buty

Buty wspinaczkowe powinny cechować się odpowiednim dopasowaniem do stopy, która ma w nich lekko zagięte palce. Na początku obuwie takie jest bardzo niewygodne, ale przy wspinaczce spisuje się znakomicie. Specjalna asymetria sprawia, ze są dosyć wymagające dla początkujących, ale z czasem docenia się ich kształt i sposób wykonania.

Komplet dla wspinacza

Kolejną istotną rzeczą jest uprząż, którą należy dopasować indywidualnie do siebie biorąc pod uwagę obwód w pasie i w udach. Można zdecydować się na uprząż uniwersalną z odrobinę dłuższymi nogawkami lub regulowaną uprząż sportową.

Następną ważną rzeczą jest przyrząd asekuracyjny, który przydaje się nie tylko początkującym wspinaczom. Oprócz tego potrzebne będą karabinki i warto mieć też automatyczny zamek.

Kask to rzecz niezwykle istotna – bez niego nie należy podejmować się żadnej wspinaczki.

Ostatnią, ale na pewno nie najmniej ważną rzeczą jest lina wspinaczkowa, która powinna być możliwie najlepszej jakości. Dopasowana indywidualnie długość i średnica liny musi się sprawdzić dla wpinacza za każdym razem.