Podobnie jak w przypadku wszystkich samolotów, start i lądowanie odbywa się pod wiatr. Skrzydło jest umieszczane w strumieniu powietrza. Skrzydło przesuwa się nad pilotem do pozycji, w której może unieść pasażera. Pilot jest następnie podnoszony z ziemi i po pewnym czasie bezpieczeństwa może usiąść w uprzęży.

Lot na paralotni

Przy słabym wietrze skrzydło jest nadmuchiwane podczas startu do przodu, gdzie pilot biegnie do przodu ze skrzydłem z tyłu, dzięki czemu ciśnienie powietrza generowane przez ruch do przodu napełnia skrzydło.
Często jest to łatwiejsze, ponieważ pilot musi tylko biec do przodu. Przy silnym wietrze stosuje się odwrotny start, gdy pilot skierowany jest w stronę skrzydła, aby ustawić go w pozycji do latania, a następnie zawraca pod skrzydłem i biegnie, aby ukończyć start.

Paralotnia

Następnym krokiem po uruchomieniu jest wprowadzenie skrzydła do strefy podnoszenia. Istnieją dwie techniki osiągnięcia tego w zależności od warunków wiatrowych. Przy słabym wietrze wykonuje się to zwykle po skręcie do przodu, kierowaniu stopami w kierunku dolnej części skrzydła i zastosowaniu lekkich hamulców w naturalny sposób, aby utrzymać skrzydło w pozycji poziomej. Przy silniejszym wietrze często łatwiej jest pozostać skierowanym w stronę wiatru, poruszając się powoli i równomiernie w kierunku wiatru. Lot paralotnią – Wrocław jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie, co z pewnością jest sporą zaletą.