Choć góry cieszą się zdecydowanie największą popularnością w czasie lata, to jednak prawdziwego uroku nabierają dopiero wtedy, gdy bardzo dokładnie obłożone są grubą warstwą zimowego puchu. Niestety okres zimowy w górach to oprócz pięknych krajobrazów, także o wiele więcej zagrożeń dla turysty. Z tego też powodu konieczne jest bardzo przemyślane przygotowanie się do zwiedzania ich o tej porze roku.

Zabezpieczenie się przed utratą zimna

Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o dobranie odpowiedniego ekwipunku na chodzenie po górach zimą, jest posiadanie do tego celu odpowiedniego ubioru. W tym wypadku kluczowe jest nie tylko to, aby posiadać odpowiednio grubą kurtkę, lecz o coś nieco innego. Kurtka, choć gruba i ciepła, będzie po pierwsze niewystarczająca, a po drugie będzie bardzo ograniczała zakres ruchów, który może okazać się bardzo potrzebny w górach. Z tego powodu stawiać się powinno raczej na bieliznę termiczną niż na grube puchowe kurtki.

Zabezpieczenie swojej stabilności — czyli dlaczego warto posiadać raki półautomatyczne?

Oprócz zabezpieczenia ciała przed utratą ciepła koniecznie także trzeba pamiętać o tym, aby dokupić dodatkowe raki do butów. Ponieważ trasy w górach zimą mogą być zwyczajnie mocno oblodzone i nie do przejścia w nawet najlepszych butach.

Zdecydowanie najbardziej poleca się kupowanie raków półautomatycznych, ponieważ są one po pierwsze łatwe i szybkie w zakładaniu, a po drugie ich stosowanie nie wymaga posiadania odpowiedniego, drogiego rodzaju butów.

Raki półautomatyczne dostępne w ofercie sprzedażowej pod adresem: https://www.polarsport.pl/wspinaczka/raki.html