Zdecydowana większość osób planujących rozpoczęcie swojej przygody z jazdą na nartach nie wie, czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji. Bardzo często nad wyborem nart zastanawiają się nawet osoby z kilkuletnim stażem.

Długość nart

Warto wiedzieć, że im narty będą dłuższe tym stabilniejsze, zdecydowanie lepiej będą się trzymały toru jazdy. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że produkt jednocześnie będzie znacznie mniej podatny na ewentualne skręcanie. Osoby, które są zatem zainteresowane wykonywać krótkie śmigi. powinny wybrać krótsze narty. Z kolei użytkownicy, którzy zdecydowanie bardziej cenią sobie komfort jazdy, powinni wybrać dłuższe. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, że odpowiedni stosunek długości nart do wzrostu narciarza będzie zależał od bardzo dużej liczby czynników, do których należy koniecznie zaliczyć rodzaj nart czy jego umiejętności. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o radę doświadczonego specjalistę.

Szerokość

Trzeba zdawać sobie sprawę, że szerokość nart tak samo jak ich długość zdecydowanie oddziałuje na zwrotność. Warto mieć świadomość, że na właściwie przygotowanej trasie wąskie narty będą umożliwiały nie tylko znacznie łatwiejsze wykonywanie skrętów, ale również szybsze reagowanie na polecenia narciarza. Ponadto poza trasą zdecydowanie lepiej egzamin zdadzą szerokie narty (od 80 mm). Należy bowiem wiedzieć, że im większa szerokość tym korzystniejsza wyporność narty w puchu.