Moda na górskie wędrówki trwa w najlepsze, a wiedza na temat tego, jak zadbać o swe bezpieczeństwo na szlaku, stale się zwiększa. Efekt? Piechurzy coraz chętniej szukają dla siebie solidnych i wygodnych butów w góry. Na co powinni zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Buty w góry: jak wpływają na bezpieczeństwo i wygodę podczas marszu?

O tym, jak będzie czuł się turysta na szlaku, w znacznym stopniu wpływ to, co ma na nogach. Odpowiednia wysokość butów to ważna sprawa, szczególnie w chwili, gdy celem wędrówki są wysokie i wymagające góry. Tam, gdzie strome zbocza są normą, tam świetnie sprawdzą się te buty, które będą mocno obejmować kostkę i chronić ją przed urazami. W górach niskich i łagodnych, można sobie pozwolić na niskie buty.
Bez względu na wysokość butów, ważną sprawą będzie ich solidność. Decyduje o tym m.in. cholewka, która powinna być odporna na uszkodzenia. Dobrze, by buty posiadały dodatkowe wzmocnienie na noskach oraz na piętach, dzięki czemu drobne kamienie nie będą już problemem.

A co z podeszwą? Tu ważny jest solidny bieżnik, dzięki któremu ryzyku upadku na wilgotnej skale znacznie się zmniejszy. Warto pamiętać, że im większa przyczepność, tym większe bezpieczeństwo dla maszerującego. Dobra podeszwa może uchronić też przed takim problemem, jakim jest ból stóp,pojawiający się podczas długiego marszu. W jaki sposób? Dzięki tym rozwiązaniom, które zapewniają skuteczną amortyzację.

Co robić, by górskie obuwie służyło przez wiele lat?

Buty w góry to spory wydatek, warto zatem zadbać o to, by takie obuwie służyło nam przez wiele lat. Jak to zrobić? Regularne czyszczenie oraz impregnacja to podstawa. Wprawdzie większość butów górskich posiada wkładki z nieprzemakalnej membrany, warto jednak dodatkowo korzystać ze specjalnych impregnatów do obuwia górskiego. To niewielki wydatek, dzięki któremu buty przeznaczone na górskie wędrówki staną się jeszcze bardziej odporne na działanie wody. Dla tych, którzy często wędrują w deszczu lub po śniegu, będzie to sprawa bardzo ważna.

Kategorie: Góry