Wiele osób poszukujących dla siebie butów trekkingowych ma problem z doborem odpowiedniej pary dla siebie. Czym warto kierować się podczas zakupów obuwia w góry? Sprawdź teraz!

Na górskie wędrówki zdecydowanie najlepszym wyborem będą buty trekkingowe. Tego typu obuwie jest projektowane z myślą o przemierzaniu szlaków. Zapewniają wówczas odpowiednią ochronę przez czynnikami zewnętrznymi – chłodem, wilgocią, poślizgnięciami, a także ostrymi krawędziami kamieni.

W sklepach na kupujących czeka szeroka gama różnych butów trekkingowych. Czym zatem warto kierować się przy zakupie tego typu obuwia?

Buty trekkingowe – cholewka

Cholewka to górna część buta znajdująca się nad jego podeszwą. W przypadku obuwia trekkingowego decyduje ona o jego konkretnych właściwościach i przeznaczeniu.

Cholewki w butach trekkingowych:

  • tkaninowe
  • skórzane

Obuwie posiadające tkaninowe cholewki, na przykład z cordury, są polecane na sezony od wiosny do jesieni. Są lekkie, dobrze oddychają, a także zachowują wodoodporność dzięki specjalnym membranom.

Jednak wtedy, gdy szukamy butów na każda porę roku, w tym także na zimę, lepszym wyborem będą buty trekkingowe skórzane. Zapewniają lepszą ochronę przed namakaniem i przed chłodem, lecz musimy pamiętać o tym, że są cięższe i gorzej oddychają. Często posiadają też gumowy otok chroniący czubek buta.

Osoby często wędrujące po górach decydują się także na dwie pary różnych butów – na okres ciepły oraz na ten zimny, wilgotny.

Buty trekkingowe – podeszwa

Drugi ważny element konstrukcji obuwia trekkingowego na www.polarsport.pl to jego podeszwa. Ma ona na celu amortyzować kroki oraz zapewniać ochronę przed poślizgnięciami.

Przy wyborze butów pod uwagę warto wziąć sztywność podeszwy i materiały wybrane do jej produkcji. Im bardziej sztywna podeszwa, tym lepiej sprawdzi się na twardych, kamiennych podłożach. Dla początkujących osób najlepsze będą podeszwy bardziej elastyczne, ponieważ wędruje się na nich wygodniej.

Podeszwy wykańczane są specjalnymi gumami, na przykład Vibram. Zapewniają one odpowiednią przyczepność obuwia.

Kategorie: Góry