W Warszawie zostały dotychczas otwarte dwa muzea wódki, które przedstawiają historię tego trunku na ziemiach polskich, tradycje jego spożywania oraz metody wytwarzania. Są one źródłem wiedzy dla historyków dziejów naszego kraju, jak również dla wszystkich interesujących się tym tematem.

Gdzie poznać historię?

Istnieją dwie możliwości poznania historii wytwarzania wódki w Warszawie. Każde miejsce posiada w swoich zbiorach drogocenne eksponaty, które wraz z opisami przedstawiają dzieje polskiego gorzelnictwa. Warto odwiedzić oba miejsca, ponieważ to pozwoli uzupełnić poznaną wiedzę na ten temat oraz ujrzeć jeszcze większą liczbę drogocennych i historycznych przedmiotów.

Jedno z muzeum wódki w Warszawie znajduje się przy placu Konesera 1. To pięknie przygotowane miejsce, które składa się z lobby, sali kinowej oraz pięciu galerii podzielonych na dane okresy. W lobby znajdują się oryginalne stalowe schody, które prowadzą na pierwsze piętro do sali kinowej. Można w niej wygodnie zasiąść na fotelach pochodzących z Teatru Komedia, czyli warszawskiej sceny, która rozpoczęła swoją działalność w 1954 roku, i obejrzeć dokumentalny film o dawnych pracownikach gorzelniczych. Z pomieszczeń galeryjnych można dowiedzieć się wiele o technologiach stosowanych w dawnych wiekach, począwszy od XV wieku. To zatem 600 lat dziejów polskiej produkcji wódki oraz tradycji jej spożywania.

Drugie muzeum wódki w Warszawie położone jest przy ulicy Wierzbowej 11. Zostało ono założone z inicjatywy Piotra Popińskiego, którego cenna kolekcja została tam umieszczona. To miejsce, które gwarantuje ujrzenie najstarszych zachowanych butelek alkoholowych – w dużej mierze w całości wypełnionych. Oprócz nich czy starych kieliszków i karafek można zapoznać się ze starymi księgami, reklamami, szyldami, etykietami lub fotografiami. Muzeum zostało podzielone na wiele przestrzeni, które skupiają się na poszczególnych okresach w dziejach polskiego gorzelnictwa. Każda strefa posiada swoją nazwę, która informuje o tym, co zwiedzający może w niej zobaczyć.