Przy Placu Teatralnym w Warszawie od bez mała trzech lata mieści się niewielkie, aczkolwiek jak najbardziej godne uwagi, oryginalne muzeum, bo muzeum wódki. Zadaniem tej instytucji jest dokumentacja i prezentacja historii gorzelnictwa – głównie polskiego, choć zasoby uzupełnione są o eksponaty pochodzące z różnych stron świata. Co zatem możemy obejrzeć w tym niezwykłym miejscu?

Co składa się na wystawę stałą Muzeum Wódki w Warszawie?

Muzeum to składa się z kilku galerii, które ilustrują i opisują poszczególne okresy w dziejach produkcji polskiej wódki. I tak, mamy:
• Salę „Początek” – opisano tutaj początkowe czasy krajowego przemysłu gorzelniczego sięgające historii rodu rodziny Baczewskich ze Lwowa (1782) oraz rodziny Potockich z Łańcuta (1784), a także osoby Jakoba Haberfelda z Oświęcimia (1804) i to im właśnie w znacznej mierze została przeznaczona ta galeria.

• W kolejnej sali – „Rozkwit i Zmierzch” – znajdziemy zasoby poświęcone drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku – okres ten nazywany jest „złotym” jeśli chodzi o produkcję polskiej wódki. To czas reklamy wyrobów gorzelniczych, a zatem bogato zdobionych etykiet, różnorodnych karafek, ale też powstania Państwowego Monopolu Spirytusowego – a zatem włączenie się państwa w rozwoju gorzelnictwa. Okres ten zostaje przerwany przez II wojnę światową.

• Następna galeria – „Wódka i szkło” – prezentuje konsumpcję wódki. Nie mogło w niej więc zabraknąć szklanek, karafek czy srebrnych kieliszków.

• W galerii „Przedwojenne alkohole” umieszczono kolekcję – w większości pełnych – butelek historycznych alkoholi.

• Nie mogło zabraknąć oczywiście sali „PRL”. Tutaj zobaczymy grafiki, szyldy oraz kolekcję szkła wyprodukowanego przez najstarszą hutę szkła w Polsce – firmę Krosno.

• Kolejną salę – „Sztuka barmańska” przeznaczono na eksponaty związane z historią tworzenia koktajli.

• Na koniec zajrzymy jeszcze do galerii „Świat”, w której znajdują się obiekty z całego świata, oczywiście związane z produkcją alkoholi.

Muzeum Wódki w Warszawie to istna perełka, jeśli chodzi o polskie gorzelnictwo, dlatego jak najbardziej warto tu wstąpić, chociażby przy okazji.

Więcej o muzeum wódki polskiej można poczytać na https://warsawtour.pl/muzeum-polskiej-wodki/