Czekan to standardowe wyposażenie każdego wpinacz górskiego. Jego zadaniem jest ułatwienie pokonywania co trudniejszych odcinków trasy, a także stanowienie zabezpieczenia na wypadek upadku i poślizgnięcia się. Czekany są również coraz popularniejszym dodatkiem i dla tych nieco mniej zaawansowanych turystów górskich, ponieważ świetnie nadają się jako pomoc w chodzeniu po górach. Jak powinno się wybierać czekan, jeśli jest się amatorem i chce się mieć niezbyt profesjonalny, lecz nadal dobry sprzęt?

Czekan — jaki wybrać typ?

Na samym początku należy wziąć pod uwagę to, że czekany na rynku występują w dwóch postaciach. Mogą to być modele albo turystyczne, albo też wspinaczkowe. Warto się dowiedzieć, jaka tkwi pomiędzy nimi różnica, ponieważ choć czekan wspinaczkowy może się przydać każdemu, to jednak cena z polarsport jest często wielokrotnie wyższa, niż w modelu turystycznym.
Najbardziej podstawową różnicą w przypadku tych dwóch czekanów, jest oczywiście wygląd. Model wspinaczkowy posiada bardzo mocno pozaginaną rączkę, która nazywana jest styliskiem. Jest ona o wiele wygodniejsza w trzymaniu, a także efektowniejsza w wyglądzie, co kusi wielu amatorów. Pamiętać trzeba jednak, że jest to model bardzo drogi. Turystyczna wersja jest prosta, lecz jednocześnie dłuższa, dla zapewnienia większej wygody.

Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu?

Pomimo jednak tak podstawowej różnicy pomiędzy tymi dwoma modelami, nadal pozostaje jednak jeszcze kilka innych kwestii, które również trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się turystyczny czekan. Jedną z najważniejszych jest oczywiście to, aby jego stylisko było wyposażone w odpowiednią, najlepiej gumową powłokę, Zapewni to lepszy uchwyt oraz stabilniejsze trzymanie się czekanu.

Nie mniej ważną sprawą jest to, aby był wyposażony w tzw. pętle, czyli pętelkę w postaci silnego, bardzo mocnego sznura, którą zahacza się o nadgarstek, ewentualnie przypina do uprzęży. Jest to zabezpieczenie, które chroni czekan przed wyślizgnięciem się z dłoni i upadkiem z dużej wysoki, co rzecz jasna oznaczać będzie jego całkowitą utratę.

Kategorie: Góry