Kijki narciarskie to niezwykle przydatne wyposażenie kompletu narciarskiego. Jest tak zwłaszcza w przypadku biegówek i turystyki narciarskiej. Kijki dają siłę napędową. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego często ich nie doceniają. Jednak równie często wynika to z tego, że kijki są źle dobrane.

Zjazdowe kijki narciarskie

Dobre kijki zjazdowe muszą łączyć w sobie dwie cechy. Muszą być mocne i lekkie. Ważny jest tu zatem materiał, z którego są wykonane. Dobrze, jeśli będzie to włókno węglowe i szklane. Są to jednak modele dość drogie. Wśród tych tańszych dobrze sprawdzą się kijki aluminiowe. I w jednym, i drugim przypadku warto sięgnąć po kijki narciarskie Leki.

Długość kijków zjazdowych

Aby zjazdowe kijki narciarskie spełniły swoje zadanie, muszą być dobrze dobrane. Kluczowa jest tu ich długość. W przypadku za krótkich kijków narciarz będzie musiał za bardzo pochylać się do przodu. Odwrotnie jest jeśli kijki będą zbyt długie. W takim przypadku narciarz będzie musiał za bardzo odchylać się do tyłu. Jak zmierzyć odpowiednią długość kijków? Swój wzrost pomnożyć należy przez 0,66 i wynik zaokrąglić do 5. Dobry sklep – taki jak ten – posiada kijki w każdym rozmiarze.

Biegowe kijki narciarskie

W przypadku narciarstwa biegowego wyróżnia się kilka technik biegowych. Do każdej z nich dobrane powinny być kijki narciarskie o innej długości. W przypadku techniki klasycznej kijki sięgać powinny do ramion. Można także wykonać wskazane wcześniej działanie, jednak od wzrostu odjąć należy 30. W przypadku techniki łyżwowej kijki sięgać powinny do brody lub wykonując działanie, od wzrostu odjąć należy 20.