Od zawsze fascynowałeś się żeglugą i myślisz nad rozpoczęciem zdobywania kwalifikacji w tym kierunku? Świetnym rozwiązaniem okazać się może zdobycie uprawnień jako radiooperator SRC. Dlaczego obrać akurat ten kierunek?

Kim jest radiooperator?

Licencja radiooperatora SRC pozwala Ci na obsługiwanie radiostacji, którą znajdziesz na każdym jachcie. Oprócz możliwości prowadzenia jachtu licencja taka jest niezbędna do czarteru jachtu. W każdej załodze koniecznie musi znajdować się co najmniej jeden certyfikowany radiooperator, dlatego bez Ciebie ani rusz!

Jak wygląda kurs na radiooperatora?

Kurs SRC nauczy Cię, jak fachowo prowadzić łączność na morzu oraz zapozna Cię z najważniejszymi procedurami i zasadami radiowymi. Aby zdobyć uprawnienia SRC trzeba przejść egzamin pod okiem komisji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Do zaliczenia egzaminu przygotuje Cię jednodniowe szkolenie obejmujące zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Do kursu może przystąpić praktycznie każda osoba, która ukończyła 16 rok życia.

kurs src

Co obejmuje program kursu?

Aby właściwie przygotować się do egzaminu, wypadałoby wiedzieć, co się na nim znajdzie. A więc kurs src (szczegóły tutaj) obejmuje taki zakres materiału, jak:

  • wiedza o łączności VHF w paśmie morskim,
  • obsługa morskiej radiostacji VFH wraz z funkcjami DSC,
  • procedury radiowe w systemie GMDSS,
  • elektroniczne systemy alarmowania i lokalizacji,
  • procedury stosowane w łączności priorytetowej i rutynowej,
  • praktyczna i teoretyczna wiedza w procedurach stosowanych w radiokomunikacji morskiej.