Ciężko sobie obecnie wyobrazić wspinanie bez uprzęży wspinaczkowej. Niegdyś natomiast, zamiast uprzęży wiązano się dokładnie linką w pasie czy pod ramionami. Było to naturalnie groźne ze względu na dużą, punktową siłę uderzenia podczas spowolnienia lotu. Też, nierzadko w sytuacji zawiśnięcia wolno w powietrzu, napływ krwi do dłoni był odcięty oraz pechowy wspinacz miał mało czasu, by wydostać się z opresji. Na szczęście obecnie tenże kłopot już nas nie dotyczy.

Do czego nadaje się uprząż wspinaczkowa?

Uprząż wspinaczkowa jest ważnym sprzętem odpowiadającym za zabezpieczenie wspinacza – zaraz obok liny, butów oraz dodatków asekuracyjnych. Stosuje się jej podczas wspinaczki skałkowej, lecz także w dużych górach, kiedy np. należy pokonać ciężki trawers. Z uprzęży wspinaczkowych korzystają także pracownicy spółek alpinistycznych, jacy robią prace na dużej wysokości – np. przy konserwacji kominków lub montażu reklam na fasadzie obiektów. Jest to także ważny sprzęt stosowany w arborystyce, więc profesjonalnej technice przycinania dużych drzew.

Uprząż wspinaczkowa – struktura

Przy dokonywaniu decyzji jaka uprząż wspinaczkowa w góry będzie wyjątkowo dobra, przydatna może okazać się wiedza, jak jest ona wykonana. Ważne elementy uprzęży to pas biodrowy oraz pętle udowe. Mogą być one wyłożone charakteryzującym się oddychalnością artykułem lub niezwykle miękkie dla większej wygody. W większości modeli są one połączone łącznikiem, jaki stanowi punkt łączenia linki. Ważne są również szpejarki, zapewniające odpowiednie ustawienie sprzętu wspinaczkowego na uprzęży.

Dziś pozostaje jedynie dobre dobranie uprzęży najlepiej z Polar Sportu. Pas biodrowy winien znajdować się powyżej szpikulców biodrowych. Za pomocą klamer naciśnij paski, tak by pas biodrowy się nie przesuwał. To samo wykonaj z pasami udowymi. Istotne jest, by nie ściągać ich za bardzo. Jak to zobaczyć? Pod pas biodrowy powinieneś pomieścić dłoń. Doskonale zaciśnięty pas natomiast utrudni Ci odwrócenie dłoni. W tenże sposób założone uprzęże wspinaczkowe umożliwią Ci zachować sprawność ruchów oraz zagwarantują zabezpieczenie.

Kategorie: Góry