Zastosowań nieśmiertelników jest wiele, jednak do najpopularniejszych należy identyfikacja osób. Nie oznacza to jednak, że nie można wykorzystać ich do bardziej rozrywkowych celów. Blaszki te są często wręczane jako spersonalizowany prezent dla bliskiej osoby. Co można na nich wygrawerować? Dlaczego elementy te nie tracą na popularności? W jakich sytuacjach sprawdzają się najbardziej?

Jakie było pierwsze zastosowanie nieśmiertelników? Czy funkcja ta sprawdza się do dzisiaj?

Choć trudno w to uwierzyć, pierwsze nieśmiertelniki wykorzystywano już w latach 60. XIX wieku. Znalazły one zastosowanie jako system identyfikacji żołnierzy amerykańskiej armii i ułatwiały rozpoznanie konkretnych osób, które ginęły lub odnosiły obrażenia podczas przeprowadzanych akcji wojennych. Co ciekawe, obecnie pomysł ten również zdaje egzamin, a system został wdrożony w niemal wszystkich armiach na świecie.

Warto zaznaczyć, że te niepozorne przedmioty wykorzystywane są również w wielu innych sytuacjach. Pozwalają zidentyfikować nie tylko wojskowych, ale także osoby prywatne. Noszą je np. podróżnicy lub fani sportów ekstremalnych.

Co graweruje się na nieśmiertelnikach?

Według zasad wojska na blaszce powinno umieścić się dane osobowe człowieka, do którego należy nieśmiertelnik. Armie wymieniają tutaj:

  • imię i nazwisko,
  • grupę krwi,
  • wyznanie,
  • numer ewidencyjny.

Niektórzy – szczególnie podróżnicy – umieszczają na blaszce numer telefonu, pod który zadzwonić mogą ratownicy medyczni lub lekarze. Dzięki temu da się szybko poinformować bliskich o wypadku.

Jeśli nieśmiertelnik ma być prezentem dla bliskiej osoby i miłą pamiątką, wybija się na nim np. ważną datę, imię obdarowywanej osoby, cytat z książki lub wizerunek postaci. Opcji jest wiele.

Nieśmiertelniki – w jakiej cenie i gdzie można je kupić?

Nieśmiertelniki można nabyć w wielu miejscach. Najłatwiej jest chyba złożyć zamówienie internetowe, w którym określa się, co powinno się znaleźć na blaszce. Zwykle realizacja nie przekracza 48 godzin. Elementy te można też kupić w sklepach z militariami. Najtańsze kosztują około 10-20 złotych. Cena uzależniona jest także od tego, jakie tworzywa wykorzystano do ich produkcji. Oczywiste jest, że nieśmiertelniki z dodatkiem złota, srebra, stali szlachetnej lub stali chirurgicznej będą o wiele droższe od klasycznych – wykonanych np. ze stali nierdzewnej. Do wartości samego nieśmiertelnika należy doliczyć też koszty usługi wybicia. Warto w tym celu zapoznać się z cennikiem konkretnych firm, które oferują tego typu produkty.

Kategorie: Survival