Planując uczestnictwo w spływie kajakowym należy przede wszystkim mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa. Kajak to bardzo wywrotny środek transportu – wystarczy chwila nieuwagi i można zaliczyć wywrotkę. Zabezpieczeniem w tym przypadku mogą być nieprzemakalne worki transportowe, które sprawią że nawet gdy bagaż wpadnie do wody, to rzeczy znajdujące się w nim będą suche. Swoją rolę spełni również wówczas kamizelka ratunkowa, zwłaszcza w przypadku osób, które nie potrafią pływać.

Zakładać kamizelkę czy nie?kamizelka nad wode

Kamizelka asekuracyjna wydaje się zbędnym balastem, zwłaszcza w upalny dzień, w który człowiek najchętniej rozebrałby się do stroju kąpielowego. Przezorny jednak zawsze ubezpieczony – nawet doskonała umiejętność pływania nie powinna być w tym przypadku żadną wymówką. Nigdy bowiem nie ma pewności jaka będzie głębokość wody w miejscu wywrotki, ani czy nie będzie tam wirów wodny. Kamizelki ratunkowe już niejednemu człowiekowi uratowały życie.

Kiedy kamizelka asekuracyjna zadziała?

Zakładając kamizelkę ratunkową należy pamiętać o pewnych zasadach, w przeciwnym razie może ona nie spełnić swojej funkcji. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar, jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Po drugie, kamizelka asekuracyjna (zobacz tutaj) musi być cały czas zapięta na wszystkie paski i zatrzaski.